קרדיט: unsplash.com

כאשר אנחנו רואים גינה פרטית או ציבורית לעיתים נדמה שתמיד היתה שם, שדברים נראים טבעיים מאוד ומשתלבים עם סביבתם בצורה הרמונית. דווקא תחושת הטבעיות והזרימה שמתקבלת מגינה או שטח פתוח אחר מראה שתכנון רב עומד מאחוריו. אדריכל נוף, בדומה לאדריכל האמון על תכנון חללים סגורים, אחראי על תכנון מקיף וכולל של חלל כלשהו, אך כאן מדובר על חלל פתוח, לרוב גינות, פארקים ושטחים פתוחים אחרים. היום גינות אינן כוללות רק את הגינה הקלאסית הממוקמת על הקרקע אלא גם גינות גג ומרפסות. אדריכל נוף צריך לקחת בחשבון את כל התנאים הסביבתיים וגם הטכניים (כמו מידת העומס כשמדובר על גינת גג) כדי להביא לתכנון בצורה הטובה ביותר.

מה כוללת עבודתו של אדריכל נוף?

עבודתו של אדריכל נוף כוללת כאמור תכנון ואף עיצוב מלא של השטח המדובר. התוצאה צריכה להיות מותאמת לצרכים של בעל הגינה כשמדובר על גינה פרטית או למשתמשים בשטח כשמדובר על שטח ציבורי. השטח צריך להיות מתוכנן כך שישרת את המשתמשים בו בצורה הטובה ביותר וכמובן שיהיה לשביעות רצונם גם בפן העיצובי והאסתטי. מעבר לכך, צריכה להיות התחשבות רבה בתכנון השטח גם בתנאים סביבתיים: טופוגרפיה: האם זהו שטח מישורי או במפלסים שונים, נושא המים: עד כמה נדרשת השקיה, אור וצל: עד כמה נדרשת הצללה של המקום ובאילו אזורים, וגם מהם הצמחים המתאימים לכל אזור. אם אחת המטרות היא התקנת בריכה, התכנון חייב לקחת זאת בחשבון.

תהליך העבודה של האדריכל

תהליך העבודה של אדריכל נוף יכלול פגישה ראשונית עם מזמיני העבודה, בין אם אלה אנשים פרטיים או נציגים האחראים לתכנון ועיצוב שטח ציבורי. בפגישה ילובנו הצרכים והציפיות. אם זו גינה פרטית אדריכל הנוף יברר מהן המטרות המרכזיות בגינה: האם משחק לילדים, אירוח, מנוחה ועוד, מהו סגנון העיצוב המועדף, האם ישנם אלמנטים מסוימים שבהם מעוניין בעל הגינה כמו בריכת דגים למשל. השלב הבא הוא הכרת השטח באופן מעמיק, בדיקות ומדידות שיאפשרו תכנון טוב ומדויק יותר. השלב הבא יהיה בניית תוכנית והצגתה ללקוח תוך אפשרות לשינויים בהתאם לרצונו. השלב האחרון יהיה ביצוע והוצאת הדברים אל הפועל..

כפיר פישר הוא אדריכל נוף המתמחה בתחום ועוסק בתכנון גינות פרטיות ושטחים ציבוריים בארץ ובחו"ל. הוא מעניק שירות מקצועי ויחס אישי כך שכל לקוח מקבל את הגינה שעליה חלם. מוזמנים ליצור קשר.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here