תפוח מנרה | צילום: פירות בן דור

לקראת ט"ו בשבט, קורא ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל לציבור, לצרוך פירות טריים ארץ ישראליים, במקום פירות יבשים המיובאים מחו"ל. "ט"ו בשבט הוא חג החקלאות ותנובת האדמה. אין סיבה לציין אותו דווקא באכילת פירות יבשים מיובאים, בשעה שאפשר לחגוג עם פירות טריים מתוצרת הארץ, ליהנות מהאיכות ומשפע הערכים התזונתיים ובמקביל, לתמוך בכלכלה המקומית ובחקלאים הישראלים, בייחוד בתקופה זו, בעיצומו של משבר הקורונה, אשר פגע גם בחקלאי ישראל" אומר בלחסן.

בננות | צילום: מופ צפון

 

אכילת פירות יבשים בט"ו בשבט הינה חלק ממסורת היסטורית שהתקבעה בשל מחסור בפירות טריים בקהילות הגולה באירופה בתקופת החורף. הפתרון היה צריכת פירות מיובשים שנשלחו מארץ הקודש, ישראל, אך כיום, כאשר קיימת צריכה קבועה של תוצרת חקלאית זמינה מפירות טריים תוצרת הארץ, אין צורך להיתלות במסורת הישנה של פירות מיובשים ופחות בריאים.

נקטרינה – בוסתן בראשית בעין זיוון

השווקים מלאים בשפע של פירות תוצרת ישראל, טריים, טעימים, מזנים שונים, שהינם בעלי ערך תזונתי גבוה במיוחד, הכוללים: סיבים תזונתיים, ויטמינים, נוגדי חמצון ומינרלים המסייעים לשמור על הבריאות ולמנוע התפתחות מחלות כרוניות שונות. לעומת הפירות היבשים, המאבדים חלק מהערכים התזונתיים בתהליך התעשייתי של הייבוש, במהלכו נהרס הוויטמין C ורמת הגלוקוז אינה מצטמצמת, לכן הפירות היבשים עתירי קלוריות ביחס למשקלם, פי 5-7 מכמות הקלוריות בפירות טריים. לדוגמה: המשמש המיובש מכיל כ- 238 קלוריות ל- 100 גרם, לעומת המשמש הטרי המכיל 48 קלוריות בלבד ל- 100 גרם.

אגס עדן | צילום: פירות בן דור

 

ירון בלחסן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל אומר: "זה הזמן, דווקא בט"ו בשבט, להביע את נאמנותנו לחקלאי ישראל ולמגדלי הפירות, העמלים כל השנה שיהיו לנו פירות טריים ובריאים על המדף. בשנה האחרונה, בזמן משבר הקורונה, הבינו הן הצרכנים והן מקבלי ההחלטות, כי יש להגן על החקלאות הישראלית המהווה את רשת ביטחון ייצור המזון העצמאי בארץ. בחג האדמה אני קורא לציבור להצדיע לחקלאים בישראל ולא לפירות היבשים המיובאים מחו"ל, בעיקר מטורקיה, ארצות הברית, תאילנד ווייטנאם ועוד ולרכוש פירות טריים אשר ניתן להשיג היום גם באמצעות שיווק ישיר, יעיל ונוח ישירות מהחקלאים ובכך לעודד את החקלאות הישראלית שנפגעה קשות עם תחילת משבר הקורונה" אומר בלחסן ומוסיף "חשוב לזכור כי רוב הפירות היבשים המיובאים אינם אורגניים, כך שבנוסף לריסוס ולעיתים אף ריסוס המוזרק ישירות לעץ, הפירות היבשים המיובאים עוברים תהליך תעשייתי של צריבה בגופרית או בכימיקלים אחרים, בהם: פרפין, מתיל, ברומיד ועוד וכן צבעי מאכל, כך שהם אמנם יפים לעין, אך אכילתם מזיקה לבריאות".

ירון בלחסן מנכל ארגון מגדלי הפרות בישראל | צילום: ארגון מגדלי הפירות

 

ישראל מייבאת פירות יבשים ואגוזים טריים בסכום של כ-900 מיליון שקלים, ממוצע בשנה (על פי נתוני הלמ"ס-הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה), בזמן שענף הפירות הטריים בישראל צמח בשנים האחרונות ומשקלו בסך התפוקה החקלאית הינו הגבוה ביותר ועומד על 23% מכלל התוצרים בהיקף של 7 מיליארד שקלים, עלייה של מעל מיליארד שקלים בתוך חמש שנים.

מטע תפוח מזן פינק ליידי בגולן | צילום: ארגון מגדלי הפירות

בחג ט"ו בשבט (27.1.2021) תתקיים ועידת ארגון מגדלי הפירות 2021, בזום, בהשתתפות שר החקלאות אלון שוסטר, ראשי ענף החקלאות, מנהיגי ההתיישבות העובדת, ראשי הארגונים החקלאיים, חקלאים ועוד. הועידה תעסוק בנושאים הקריטיים הנמצאים בראש סדר היום של ענף הפירות בישראל וכן תציג חדשנות בתחום ענף הפירות.

שקד לפני קטיף | צילום: עמוס לוין פיתוח הגליל

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here