הטרדה טלפונית
קרדיט pixabay

טלפונים ניידים מהווים חלק בלתי נפרד מחיינו. הטלפונים הניידים נמצאים בכל כיס ולא אחת נאמר כי "הסמארטפון הוא חברו הטוב ביותר של האדם". מלבד היתרונות הרבים הקיימים בזמינותם של הטלפונים הניידים, הרי שישנם גם חסרונות. כך למשל, זמינותם של הטלפונים הניידים הובילו לנסיקה בעבירות הטרדה באמצעות מכשירים אלו. המדובר בתופעה שכיחה ומטרידה. שכן, הטרדה באמצעות הטלפון עשויה לפגוע רבות בשלוות חייו, בפרטיותו ובשלוותו של קורבן העבירה. לרוב, מדובר בשיחות טלפוניות בתדירות גבוה, אשר מתבצעות במהלך היום ולעתים בלילה. בדרך כלל, עבירה זו כוללת פגיעה בפרטיות, איומים או הטרדה מינית. על כל פנים, הטרדה טלפונית מצויה בסעיף 30 לחוק התקשורת (בזק ושידורים), תשמ"ב – אשר קובע כך:

"המשתמש במיתקן בזק באופן שיש בו כדי לפגוע, להפחיד, להטריד, ליצור חרדה או להרגיז שלא כדין, דינו – מאסר שלוש שנים".

בהקשר זה, חשוב לציין כי "מיתקן בזק" כהגדרתו בחוק אינו טלפון נייח של חברת התקשורת בזק, אלא כולל כל אמצעי טלפוניה – לרבות טלפונים ניידים ונייחים. כמו כן, אפליקציית וואטסאפ, אשר אותה כולנו מכירים, גם היא עשויה להיחשב כ"מיתקן בזק".

מתי מדובר בהטרדה טלפונית?

על מנת לבחון אם מדובר בהטרדה יש לנתח את כמות השיחות שבוצעו, פרקי הזמן ביניהן, התנהגות הקורבן, תוכן השיחות וכיוצא באלה. על כל פנים, מובן שלא כל שיחה תיחשב להטרדה ותשובה לכך היא כי יש לצעוד בין מקרה למקרה ולבחון את נסיבותיו.

איך מומלץ להתנהג אם הוטרדת בטלפון?

מומלץ לתעד את כל השיחות וזאת על מנת לאסוף די ראיות נגד המטריד. לאחר מכן, מומלץ להגיש תלונה במשטרה ובמידת הצורך אף לפנות לעורך דין פלילי כדי שילווה אותך כחלק מתהליך זה. בהקשר זה, יש לציין שאף על פי שניתן לגשת לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה באופן עצמאי, קיימת חשיבות להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני הגשת התלונה. מעורבתו של עורך דין פלילי עשויה להגדיל את הסיכויים לכך שתלונתך תתקבל במלוא הרצינות.

איך מומלץ להתנהג אם זומנת לחקירה בחשד לביצוע עבירה של הטרדה טלפונית?

אם זומנת לחקירה בחשד לביצוע עבירת הטרדה טלפונית מומלץ שלא להקל בכך ראש. כבר בשלב חקירת המשטרה מומלץ לקבל ייעוץ לפני חקירה. כמו כן, חשוב לזכור כי אף על פי שלא מדובר בעבירה חמורה, עדיין – עבירה סוג עשויה להכתים את עתידך ככל שתתגבש תשתית ראייתית ויוגש נגדך כתב אישום.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here