התנגדות לצוואות
קרדיט Freepik.com

התנגדות לצוואה הוא הליך משפטי במסגרתו מועלות טענות אשר מטרתן לגרום לפסילת צוואה שהוגשה לקיום. מטרתו להביא מצב בו העיזבון יחולק בצורה אחרת, אשר ברוב המקרים, תטיב עם המתנגדים. במסגרת הליך התנגדות לצוואה, יועלו טענות בדבר כשירות המצווה, אופן עריכת הצוואה ולעיתים אף תוצג צוואה אחרת אשר לטענת המתנגדים היא הצוואה האמיתית ואותה יש לקיים.

על מנת להביא לקיומה של צוואה שהותיר אחריו אדם לאחר פטירתו, יפנה מי שרואה עצמו כבעל עניין בצוואתו, בבקשה לרשם לענייני ירושה על מנת לקבל צו קיום צוואה. במקרים רבים, עם היוודע הדבר לבעלי עניין הרואים עצמם נפגעים או מקופחים מתוכן הצוואה שהוגשה לקיום, עשויים אלה להגיש התנגדות לצוואה.

הליך התנגדות לצוואה הוא סבוך ומורכב, משלב אמוציות, משקעים ועלויות גבוהות, ולכן יהיה נכון להתייעץ עם עורך דין צוואות אשר בקיא ברזי דיני הירושה טרם הכניסה להליך. בעזרת עורך דין צוואות, תוכלו להבין את הסטטוס המשפטי שלכם ותערכו ניהול סיכונים מקצועי וברור, אשר יסייע בהמשך הדרך.

חשוב לזכור כי להליך התנגדות לצוואה קיים מאפיין מהותי המבדיל אותו מהליכים משפטיים אחרים – העד המרכזי – המצווה, אינו בחיים ומכאן שלא ניתן להביא אותו להעיד ממקור ראשון ביחס לרצונותיו האמיתיים.

לאור מורכבותו של הליך זה, עורך דין צוואות יידע להפנות אתכם טרם הכניסה להליך, וככל שיידרש לכך גם במהלכו, להיוועצות עם מומחים שונים בתחומים הרלוונטיים להתנגדות שאתם נדרשים להגיש, על מנת לקבל חוות דעת מקדימה שתשקף את סיכויי ההליך ככל הניתן.

התנגדות לצוואה – איך זה עובד

ראשית יש לשים לב לאלמנט הזמן – את ההתנגדות יש להגיש טרם קבלת צו קיום צוואה.

התייעצות עם עורך דין צוואת בעל ניסיון בהגשת התנגדויות יכולה לסייעה לכם בהבנת סדרי הדין והפרוצדורה, ובכך תמנעו מטעויות טכניות אשר עשויות לשלול מכם את האפשרות לעמוד על זכויותיכם.

עניין נוסף וחשוב אותו יש להביא בחשבון הוא נטל ההוכחה. בהליכי התנגדות הנטל מונח על כתפיו של מגיש התנגדות. ומכאן, שעל מגישי ההתנגדות לשכנע את בית המשפט מדוע יש להביא לפסילת הצוואה.

"נטל ההוכחה" מורכב משניים: "נטל השכנוע" ונטל הראיה"

הנטל הראשי הוא נטל השכנוע – מכאן שעל התובע לשכנע את בית המשפט שטענותיו המועלות  נכונות. מכאן, היות ודיני הירושה חוסים תחת הדין האזרחי במקרה הסביר, די שמגישי ההתנגדות יוכיחו שגרסתם סבירה במעט (51%) מגרסתו של מגיש הבקשה לצו קיום צוואה על מנת להביא לפסילתה.

הנטל המשני הוא נטל הראיה – הנטל עוסק בחובה החלה על מגישי ההתנגדות לתמוך את טענותיהם בראיות אשר יצורפו להתנגדות. לדוגמא, במקרה בו המתנגדים יטענו לקיומה של צוואה מאוחרת יותר, יהיה עליהם לצרף את אותה צוואה להתנגדות שתוגש.

המתנגדים במסגרת הליך התנגדות לצוואה, יצטרכו להוכיח כי המוריש לא היה כשיר מבחינה קוגניטיבית במועד עריכת הצוואה, או כי עריכת הצוואה נעשתה כשהמצווה היה נתון תחת לחצים ו/אוכפיה. בנוסף, יוכלו המתנגדים לטעון שמדובר בצוואה מזויפת וכן נסיבות נוספות הקבועות בחוק כעילות בגינן ניתן לפסול צוואה. כל זאת יתבצע בהליך משפטי מורכב אשר יתנהל באמצעות עורך דין צוואות הבקיא בדיני הירושה.

יש לכם שאלות נוספות בעניין התנגדות לצוואה?

משרד עורכי דין חסון פרץ, מונה אנשי מקצוע אשר צברו עם השנים ניסיון רב בהענקת ייעוץ משפטי שוטף בהוצאת צווי ירושה, עריכת צוואות ותכנון העברת רכוש בין דורית. וכן בייצוג צדדים בהליכי התנגדות לצווי ירושה ולצוואות, לצוואות ולצוואות הדדיות. מוזמנים ליצור איתנו קשר ואנו נשמח לעמוד לייצג אתכם תוך שימוש בחשיבה פורצת דרך, ביכולות ובניסיון אשר רכשנו עם השנים.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here