צילום דוברות המועצה

בני הדור השני לפלמ"ח וחברי קיבוץ בית קשת יתכנסו בשבוע הבא לציין שני תאריכים היסטוריים, שמונים שנה לארגון שהטביע חותמו בתקומת העם היהודי השב לארצו ושבעים ושבע שנים לבכור יישובי הפלמ"ח קיבוץ בית קשת שבגליל התחתון. מ"מ וסגן ראש המועצה הגליל התחתון אופיר שיק ונכדו של פלמ"חניק : "רוח הפלמ"ח מפעמת עד היום באופנים שונים ברוח הישראלית אשר יש מי שבחרו להספידה. חגיגת יום ההולדת הכפולה לפלמ"ח ולקיבוץ בית קשת היא סיבה טובה להביט אחור בגאווה ואל העתיד בתקווה גדולה."
הפלמ"ח מציין שמונים להקמתו בבכור קיבוצי הפלמ"ח, בית קשת בגליל התחתון המציין שבעים ושבע שנים להיווסדו.

צילום דוברות המועצה

מ"מ וסגן ראש המועצה אופיר שיק, נרגש לקראת הכנס ואומר: "חוט יהודי ישראלי מחבר בין פלוגות המחץ, הפלמ"ח ההגנה ועד צה"ל כצבא העם, חוט של אהבת הארץ, חזון הנביאים ותקומת עם השב למולדתו. הרוח המיוחדת של לוחמי הפלמ"ח, רוח של חלוציות, בנייה, התיישבות וביטחון שזורים בקורות תחייתו של עם ישראל. סבי ז"ל אמנם לא לחם כאן אך היה בפלמ"ח ובידידות הדוקה עם יגאל אלון, על כן, אני מחובר היטב לתרומתם הייחודית של לוחמי הפלמ"ח בביסוס עצמאותנו. ההתיישבות העיקשת כאן בנקודה זו, הייתה משמעותי ביותר וסייעה לייצב את המרחב שלנו כשער אל חבלי הגליל, הן בתמרון הצבאי והן בהעמקת הפעילות ההתיישבותית"
יצוין כי בכנס החשוב אותו יזמו בני סלע, איתן דפני, שולמית ליפשיץ, ויואב רגב מעמותת הפלמ"ח יישא דברים תא"ל במיל' אסף סלע, בנו של לוחם ומפקד הפלמ"ח הנודע בכינויו 'רעננה'. מי שהיה קצין המבצעים של חטיבת הראל במלחמת השחרור.
תא"ל במיל' אסף סלע אמר: "הפלמ"ח בשנת השמונים להיווסדו שוב יוצא אל השטח להנחיל ולהעביר את מורשת הקרב המיוחדת שלו לדור הבא. קיבוץ בית קשת, בכור קיבוצי הפלמ"ח, הוקם על ידי הפלמ"ח נטו, לא כמו הקיבוצים האחרים מחניתה ועד גשר שהוקמו כמאחז, משלט, קיבוץ. כמו כן הקרב על בית קשת היה קרב מכריע על הגליל התחתון. יש לנו צעירים מצוינים, מתנועות הנוער, בני עקיבא, מחנות העולים, הנוער העובד והלומד, הצופים ועד לבני המכינות, הרוח של הפלמ"ח מפעמת גם היום בקרב הדור הצעיר הרואה בשירותו למען העם שליחות."
בני סלע, יליד קיבוץ בית קשת וכיום תושב עפולה הרוח החייה בהכנה לכנס הפלמ"ח בבית קשת אומר: "ההורים שלי, שמעון ונירה, מבוני קיבוץ בית קשת, שם גדלתי עד למעבר לעיר עפולה, יש לי קשר נפשי לקיבוץ לכן התגייסתי בשמחה רבה ובהתנדבות לחגיגת יום ההולדת הכפולה, גבורות לפלמ"ח ושבעים ושבע שנים לבית קשת. הכנס הזה יתאפיין בהיותו כנס פתוח, בו יברכו האלוף במיל' שייקה גביש, תא"ל אסף סלע, יושרו שירי הפלמ"ח והפתעה מיוחדת תהא הופעת משפחת ליפשיץ מבית קשת בשיר מיוחד שיושר על ידי הפלמ"חניקית האחרונה של בית קשת חנקה ליפשיץ."
סיפורו של בני סלע הוא סיפורה של תקופה, אימו ניצה הייתה נשואה ללוי פייגנבאום שנהרג בהגנה על שדות בית קשת עם עוד שישה מחבריו ובהם עלי בן צבי, בנו של נשיא המדינה השני, יצחק בן צבי.
ניצה, אלמנתו של לוי נותרה עם בן קטן עמירם, וברחמה תינוק אשר נולד שלושה שבועות לאחר נפילת בעלה, לו נתנה את השם לוי.
שמעון גולדשטיין, אביו של בני היה חברו הטוב של לוי וטיפל באלמנה ובילדיה עד להחלטה לקשור גורלם זה בזו.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here