מעגלי נתינה במגדל העמק
דוברות עיריית מגדל העמק

מעגלי נתינה הוא פרויקט חדשני להטמעת והרחבת ערך הנתינה בקהילה, בקרב תלמידי כיתות ו' מבתי הספר היסודיים במגדל העמק ופועל בשלושה מישורים: תלמיד למען תלמיד, כיתה למען הקהילה וכיתה והורים למען הקהילה

פרויקט חדשני במגדל העמק הנקרא "מעגלי נתינה" מרגש את אזור העמקים. תלמידי כיתות ו' מבתי הספר היסודיים מתגייסים אחד למען השני ולקהילה. ראשית, במהלך מספר חודשים העבירו מחנכות הכיתה את התלמידים תהליך אישי וכיתתי שכל כולו נתינה מתוך הבנה שכדי שיהא אדם מסוגל לתת מעצמו באמת עליו להתנסות ראשית בקבלה כדי שיבין את גודל הנתינה. בשלב הראשון מילא כל תלמיד שאלון אישי שאפשר לו לבדוק עם עצמו את יכולותיו וחזקותיו, מקומות בהם היה רוצה לתת, ונקודות אותן היה רוצה לחזק ולקבל בהם עזרה. מתוך השאלונים נצפו צרכים לעזרה לימודית כמו גם בקשות להתפתחות אישית בתחומים היצירתיים והחברתיים. הילדים נרתמו למשימה ואף פיתחו אותה והכינו שיעורים מבעוד מועד במטרה להעביר את השעה בצורה חווייתית ומעשירה כגון: משחק קהוט בחשבון, משחק רביעיות בשפה, שירה משותפת.
בשלב שני, הכיתות יצאו לפעילות התנדבותית בקהילה. הכנת ארוחת בוקר למתנדבי יד שרה, משתה פורים לגני ילדים, הכנת מארזי שי וחלוקתם לגורמים שונים בעיר היו רק חלק מהפעילויות.

מעגלי נתינה במגדל העמק
דוברות עיריית מגדל העמק

השלב השלישי בפרויקט אשר התקיים ביום "המעשים הטובים" כלל את ההורים בתוך מעגל הנתינה. יחד עם התלמידים תכננו ובצעו פרויקטים גדולים בתוך העיר עבור אוכלוסיות שונות ומגוונות:  פעילות חברתית במפעל המוגן, מסיבה עם דיירי הוסטל בית גרבסקי – נכים קשים בקהילה, מסיבה עם קשישים ממרכז יום,  ציורי רצפה בשכונות, מסיבת בת מצווה עירונית והכנת ארוחת בוקר לסניף האגודה למלחמה בסרטן.
מנהלות בתי הספר ומחנכות הכיתה דיווחו כי דרך פרויקט זה הן והתלמידים למדו להכיר כוחות חדשים של עשייה בתוך מגדל העמק, נחשפו לאוכלוסיות שונות שלא תמיד יוצא לפגוש ביומיום והרחיבו את מעגלי הנתינה האישיים והכלליים.
מלי אליגוב ראש מינהל החינוך ואילנה פרץ עייש, מנהלת היחידה ההתנדבותית בעיר סיכמו: "ייחודה של תכנית 'מעגלי נתינה' הוא בכך שהתכנית בנויה בצורה הדרגתית בשלושה מעגלי נתינה, ובכך מעבירה את התלמיד מסע שמתחיל מתוכו פנימה בבירור כוחותיו ויכולתו לתת לאחר, דרך קבוצת השייכות הכיתתית והמשפחתית אל הקהילה. התכנית נותנת הזדמנות לתלמידים להתנסות בנתינה מתוך הנחה כי חווית הנתינה והקבלה תשפיע עליהם בעתיד כאזרחים פעילים ותורמים לחברה" ושבחו את מנהלי בתי הספר ומחנכות הכיתות על שיתוף הפעולה ועל ההשקעה בתכנית, ולתלמידים ולהורים שלקחו חלק בעשייה ההתנדבותית והעלו את המודעות לערך מהנתינה והערבות ההדדית".
דורון אלחרר סגן ראש העיר ומחזיק תיק השירותים החברתיים הוסיף: "מגדל העמק היא עיר מתנדבת וקהילתית. חשוב להטמיע את ערך הנתינה גם לדור הצעיר. על כן, אני מברך על היוזמה החשובה והערכית".

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here