צילום: רותי רז עין גב

לציון 100 ימים למלחמה ולאחזקת החטופים בשבי החמאס, יזמה מישל לביא מעין גב, מיצג תמיכה והזדהות עם משפחות החטופים, באמצעות קשירת סרטים צהובים במאה עצים, לאורכה של השדרה הראשית בקיבוץ.

הצבע הצהוב הפך מאז ה-7 באוקטובר לסמל המאבק להחזרת החטופים בשבי החמאס בעזה- בחזרה לביתם בישראל.

סמל הסרט הצהוב כהמתנה לחזרת הבן או האהוב, הגיע מאמריקה. בימי מלחמת האזרחים עיטרו נשים שהמתינו לאהובן את שערן בסרט צהוב. סרטים צהובים נתלו על גבי גזעי עצים, בחצרות בתים הפרטיים ומבנים ציבוריים למען חזרתם בשלום של החיילים האמריקאים שלחמו בווייטנאם. המנהג חזר על עצמו גם במלחמת ארה"ב בעיראק.

בישראל מזכיר הצבע הצהוב את הטלאי הצהוב שנשאו על בגדם היהודים בתקופת השואה, והוא מתחבר היטב למאבקים ברוח זו לחופש והגנה על העם היהודי. בשנות ה־90 בישראל, הקימו אימהות ללוחמים בלבנון, את תנועת ״ארבע אימהות״ שקראה לממשלה, בשלטים צהובים, להוציא את לוחמי צה"ל מלבנון. בשנת 2011 חולקו בצמתים סרטים צהובים על ידי פעילי מטה המאבק להחזרת החייל השבוי גלעד שליט. גם שמחה גולדין, אביו של החייל הדר גולדין ז״ל, קרא לפני מספר שנים להוסיף סרט צהוב לדגל ישראל לקראת יום העצמאות.

מאז השבת השחורה ב-7 באוקטובר, הפך הסרט הצהוב לסמל המאבק להחזרת החטופים בשבי החמאס לביתם. זו גם כוונת המיצג בעין גב, המארח בכפר הנופש של הקיבוץ, על שפת הכינרת, מאות משפחות שנאלצו לעזוב את ביתן ביישובי העוטף וקו העימות בצפון, כתוצאה מהמלחמה והאירועים הביטחוניים בשתי החזיתות. בין המפונים בעין גב, נמנים קרובי משפחה של חטופים ונרצחים.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here