צילום תרמי
קרדיט PIXABAY

ענף הבנייה בכלל ותחום הטיפול בביוב ובצנרת בפרט, זוכה לכלים מתקדמים ויעילים שנולדו בזכות פיתוח של טכנולוגיות מתקדמות, ונוגעים הן לאיתור נזילות וליקויים בצנרת סמויה, והן לצורך טיפול בצנרת, תיקון תקלות ושיקום של הצנרת.

מדוע הצנרת הביתית היא סמויה ואינה גלויה לעין?

בעבר נהוג היה לבנות בתים ומבנים כאשר הצנרת מקיפה את המבנה ונותרת גלויה. שיטה זו, מלבד היותה לא אסתטית, גם הותירה את הצנרת הביתית חשופה למפגעים, למזג האוויר ולבלאי, מה שפגע באופן משמעותי ביעילותה ובאיכותה, וחייב החלפה של צנרת לעתים קרובות במיוחד. שיטת הבניה היום כוללת תכנון מוקדם של העברת הצנרת בתוך תשתיות המבנה, באופן שמגן על הצנרת ושומר עליה מפני מפגעים חיצוניים, ויוצר מבנים מודרניים, נקיים ואסתטיים לעין.

החיסרון בצנרת הסמויה הוא מגבלת הנגישות אליה והצורך בהרס תשתיות לצרכי בדיקה, איתור נזילות ומפגעים וטיפול בהם. במטרה לספק מענה גם לבעיה האמורה, נולדו פתרונות טכנולוגיים לאיתור נזילות, בניהם איתור נזילות באמצעות גז, איתור קולי של דציבלים וכן צילום תרמי- הנגיש והפופולרי ביותר.

איתור נזילות באמצעות צילום תרמי- איך זה עובד

אחד הכלים המתקדמים, הפשוטים ליישום, היעילים והחסכוניים, הוא כלי אשר נועד לאיתור נזילות באמצעות צילום תרמי.

מדובר למעשה במצלמה, אשר סורקת את הקיר ו/או המשטח בתוכו מועברת צנרת סמויה, כאשר עיקרה של המצלמה התרמית הוא באיתור הטמפרטורה בכל נקודה על גבי הקיר. מטבע הדברים, רטיבות ומים מביאים להורדת הטמפרטורה של הקיר, והמצלמה סורקת את שינויי הטמפרטורה עד להגעה לנקודה הקרה ביותר, שהיא זו שמהווה את מקור הנזילה.

מצלמות תרמיות מתקדמות מגיעות עם מסך LCD ומספקות תמונת מצב ויזואלית בהירה וברורה, לגבי מיקום הנזילה, כמו גם מעבר וחלחול ש המים לאורך הקיר, מה שמסייע גם באיתור נזקי הנזילה. באמצעות במצלמה התרמית ניתן לאתר נזילות סמויות במהירות וביעילות, תוך רמת דיוק גבוהה במיוחד, ללא כל צורך לפגוע בתשתיות המבנה.

כיצד יתבצע הטיפול בנזילות צנרת סמויות?

רבים תוהים מהי למעשה התועלת של צילום תרמי, כאשר עם צילום הנזילה וזיהוי של המקור שלה, עדיין תידרש פגיעה בתשתית וחדירה לעומק לצורך תיקון וטיפול בנזילה. שיטת איתור נזילות זו היא הפופולרית והטובה ביותר לא לחינם, מאחר והיא מספקת טיפול במספר אופנים:

  • פגיעה מינימלית בתשתית- במקום לקדוח ולחפור לכל אורך הקיר במטרה לאתר את מיקום הנזילה, מה שיחייב אחר כך תיקון מאסיבי ויקר, המצלמה התרמית מספקת מיקום מדויק של הנזילה, מה שמאפשר קידוח או הסרת אריחים רק בנקודה האמורה, תיקון מהיר של הצנרת ושיקום הקיר והתשתית במהירות בזכות הנזק המזערי.
  • טיפול בנזקי צנרת ללא הרס- בזכות הטכנולוגיות המתקדמות, קיימת כיום לעתים גם האפשרות לשיקום נזקי צנרת ללא הרס, באמצעות החדרת שרוולים אפוקסיים, שרוולים פולימריים ושימוש ברובוטי צנרת זעירים לצורך טיפול בליקויים. אפשרות זאת תלויה ומותנית בסוג הנזק ובמיקום הצינור, ורצוי לשאול את בעל המקצוע על כך.

האם שירותי איתור נזילות באמצעות צילום תרמי כוללים גם תיקון וטיפול?

קיימים בשוק כיום בעלי מקצוע אשר עיקר פעילותם היא איתור נזילות סמויות בצנרת ובמרזבים, ואלה מספקים דו\"ח מצב כתוב לטובת בעל המקצוע שיבוא אחריהם- אינסטלטור מקצועי לטיפול בנזקי צנרת. יחד עם זאת, ניתן גם למצוא חברות אשר מספקות את מעטפת השירותים המלאה תחת קורת גג אחת, מבצעים איתור נזילה מדויק באמצעים מתקדמים, לצד תיקון וטיפול בנזילה ושיקום התשתיות שנפגעו בעקבות הנזילה, לרבות איטום, טיוח וצביעה של הקיר.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here