קרדיט תמונה: דוברות עיריית מגדל העמק

משרד הפנים מצא טעות היסטורית במיקום קיוסק "אדרי" שאינו תואם את מפת "תכניות בניין עיר" ולכן לא אישר חוזה מכר בין הרשות ליורשיו של מחזיק הנכס. המאמץ של הרשות להסדיר את הנושא לא צלח והקיוסק פונה

טעות היסטורית: לאחר שנים של משא ומתן וניסיונות להסדירו פונה קיוסק "אדרי" הממוקם במרכז העיר מגדל העמק, על רחוב 'שדרות צבי אלדרוטי' וסמוך לפארק "הראשונים" מול בית "יד לבנים".

תחילת הסיפור של הקיוסק הוותיק החל לפני שנים רבות כאשר הושכר לתושב העיר נכבד דוד אדרי ז"ל. לאחר שנים שזה החזיק בנכס החלו בעיריית מגדל העמק למפות את הנכסים השונים בעיר והציעו למחזיקי הנכס, יורשיו של אדרי שנפטר במהלך השנים, לרכושו במחיר שמאי. חוזה המכר שסוכם בין הצדדים ואושר במועצת העיר, הועבר לאישור משרד הפנים כפי שנדרש בחוק כולל סעיף מתנה שההסכם מותנה באישור משרד הפנים. אנשי המקצוע במשרד הפנים עלו על טעות היסטורית לפיה הקיוסק נבנה בשטח שאינו תואם את מפת תכניות בניין עיר (תב"ע) ולא אישרו את החוזה. במילים אחרות, כיוון שהקיוסק הוקם על שטח שאינו מאושר על פי התכניות העירוניות, לא ניתן לאשר את חוזה המכר בין הצדדים.

בשניות האחרונות עוד ניסו ברשות למצוא פתרון במסלול של שינוי התב"ע במסגרתו יהפכו את ייעוד השטח עליו בנוי הנכס מ'מגורים' ל'מסחר' אך גם פתרון זה נתקל בקשיים ולא אושר על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה שפסלה אותו ביוני 2017. במצב הדברים שנוצר הבינו ברשות שאין כל אפשרות להסדיר את בניית הקיוסק ולא נותרה לעירייה ברירה אלא להודיע על ביטול החוזה מול מחזיקי הנכס מאחר שמשרד הפנים לא אישר את עסקת המכר.

אריאל טויטו מהנדס העיר אמר: "מרגע שמשרד הפנים קבע שהקיוסק נבנה שלא במיקום על פי ההיתר, לא ניתן להוציא לקיוסק רישיון עסק (המחייב הנפקה של היתר בנייה) והיא גם מהווה מפגע בטיחותי להולכי רגל בשל מדרכה צרה. גם הפתרון במסלול שינוי תב"ע נפסל על ידי הוועדה המחוזית. לא נשאו פרי לא נותר לרשות אלא להודיע על ביטול החוזה ועל פינוי הקיוסק והריסתו".

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here