קרדיט: ערן בוקר – JINIPIX

רגע לאחר פתיחת עונת הרחצה, המשרד להגנת הסביבה, 'תמיר מיחזור' ואיגוד ערים כינרת הודיעו, במעמד השרה עידית סילמן, על פריסת פחים לאיסוף פסולת אריזות ועל פיילוט של חוף ללא חד"פ למען שמירה על ניקיון החופים ומי האגם הלאומי

עם פתיחת עונת הרחצה בכינרת, השנה, בפעם הראשונה וביוזמת המשרד להגנת הסביבה, איגוד ערים כנרת ו'תמיר מיחזור', נפרסו כ-55 פחים כתומים בחופי איגוד כינרת – צינברי, ברניקי, שקמים, צמח, סוסיתא, חלוקים, לבנון, כורסי דוגית ומפרץ אמנון -המיועדים לפסולת אריזות פלסטיק, מתכת וקרטוני משקה. האריזות שיאספו מהפחים הכתומים מהחופים, יופנו לתחנת המיון של 'תמיר מיחזור' בעפולה ומשם למפעלי המיחזור ברחבי הארץ.

בנוסף להצבת הפחים הכתומים ובניסיון לצמצם את השימוש בכלי חד"פ (חד פעמי) בחופי הכינרת, נחנך פיילוט ראשוני בחוף סוסיתא כחוף ללא חד"פ במטרה לבחון את התגייסות הציבור בשמירה על ניקיון הסביבה, המים והחופים.

במידה והפיילוט יצלח, יועבר גם לחופי האיגוד הנוספים, זאת בהתאם להתגייסות הציבור למהלך. באיגוד ערים כינרת מציינים כי 80% מהפסולת בים ובחופים בעולם מגיע מחד"פ שעף עם הרוח, הזיהום פוגע בחיות המים והצמחייה. מהלכים אלו יתוגברו בפעולות הסברה של צוותי "המסבירנים" באיגוד כינרת, הפועלים בחופים בהסברה לנופשים על חשיבות השמירה על ניקיון הסביבה והמים והשלכת האשפה לפחים, ואף יציעו להחליף את "שרוולי" כוסות החד"פ, בכוסות רב פעמיות.

עידית סילמן, השרה להגנת הסביבה: "פריסת הפחים הכתומים הבוקר בחופי הכנרת והפיילוט הראשוני אותו חנכנו בחוף סוסיתא כחוף ללא חד"פ הם צעד נוסף בדרך לישראל נקייה ובריאה יותר. הצעד הבא בהקשר של הכנרת והנחלים הזורמים אליה הוא קידום החלטת ממשלה אותה אנו מגבשים לשמירה ושיקום של כל נחלי הצפון וזאת על ידי הקמת איגוד ערים ייעודי בגליל שיעשה שינוי בנחלי הצפון כפי שעשה איגוד ערים כנרת בכנרת. מאז שאיגוד ערים כינרת הוקם אנו רואים כנרת אחרת, נקייה יותר עם חופים לצידו. המשרד להגנת הסביבה היה מעורב בשינוי זה עוד מתקופת חקיקת החוק להסדרת חופי כנרת ב 2008, דרך הקמת איגוד ערים כינרת שלקח על עצמו לשמור על האזור החשוב הזה".

מנכ"ל 'תמיר מיחזור' רני איידלר: "כחלק מהאסטרטגיה שלנו לפריסה רחבה של פחים כתומים, החל מהבית ומקומות העבודה ועד מתחמי תרבות ופנאי, הגענו גם לכינרת. עמלנו יחד עם המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים כינרת בראשות עידן גרינבאום, לתת מענה ואנו מקווים שהציבור יתחבר ויסייע לנו במאמצים לשמירה על הסביבה".

יו"ר איגוד ערים כינרת וראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידן גרינבאום: "אני מברך על פרויקט פריסת הפחים הכתומים, המשותף לנו עם חברת תמיר לאשפה למיחזור, ומהווה נדבך נוסף במודל הייחודי שאנו מובילים בכינרת, עם החופים השקטים, לשמירה על איכות הנופש של הקהל הרחב, באכיפת תקנת הרעש והמוסיקה והניקיון. בנוסף, אנו תקווה כי הפיילוט בחוף סוסיתא לצמצום השימוש בכלים חד פעמיים יצליח בסיוע הקהל, כך שנוכל לממשו גם בחופי האיגוד האחרים. אנו קוראים לציבור להצטרף ליזמה לשמירה על איכות וניקיון האגם הלאומי של כולנו, למען ההווה והעתיד, כחלק מהכבוד שחובה עלינו להעניק לטבע שסביבנו ולשמור עליו בהווה ולעתיד. אני מאחל לכולנו עונת רחצה שקטה נקייה ורגועה, וכמו כל עם ישראל מייחל לשובם של החטופים לביתם, וחזרה לשגרת חיים בגבולות ארצנו".

קרדיט: ערן בוקר – JINIPIX
קרדיט: ערן בוקר – JINIPIX

 

 

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here