קשר רב דורי
בית ספר "אורט רוגוזין"

התכנית שמופעלת ע"י בתי ספר במגדל העמק סיכמה שנה בטקס מרגש בהשתתפות תלמידי כיתה ז' ואזרחים וותיקים

תכנית ה"קשר הרב דורי" במגדל העמק מופעלת ע"י בתי ספר בישוב באמצעות המדור לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים, בית התפוצות, המשרד לשוויון חברתי ומשרד החינוך.
"הקשר הרב דורי" הינה תכנית, אשר נועדה לייצר דיאלוג בין דורי וחוויה ערכית משותפת לדור הצעיר ולדור המבוגר. התכנית שמה דגש על חיזוק תחושת השייכות וחשיפה לסיפורו של העם היהודי ולמורשת המשפחתית והקהילתית.
התכנית מחברת בין תלמידי בית הספר לבין האזרחים התיקים באמצעות סיפורים המתעדים את חייהם ואת מורשתם של האזרחים הוותיקים. במהלך המפגש מתאפשרת חוויה חינוכית מפרה והדדית, הבונה גשר רב דורי ייחודי בין התלמיד למבוגר. התלמיד נחשף לסיפורו, לערכיו ולמורשתו של האזרח הוותיק ולומד מניסיון חייו העשיר. ביחד, תוך למידה משמעותית, הם מתעדים באמצעים טכנולוגיים את סיפורי המורשת. הסיפורים עולים למאגר סיפורי מורשת של בית התפוצות ומהווים תצריף של סיפורי הדור הוותיק שנלקט תוך העברתו לדור הצעיר.
מפגשי הלמידה המשותפת התקיימו השנה במועדוניות של הוותיקים. במהלך התכנית השתתפו התלמידים והאזרחים הוותיקים ביום למידה חוויתי בבית התפוצות.
בביה"ס רוגוזין התכנית עמדה בסימן נושא ה"אהבה". שכבת ז' פעלה בשיתוף מועדוני הוותיקים בישוב ומועדון ניצולי השואה. התלמידים הפיקו סרטון וידאו "עדות ניצולי שואה" בהשתתפות ניצולי השואה של מועדון "קפה בריטניה". הסרטון נועד להעלות את המודעות הציבורית לנושא השואה.
בשבוע שעבר נערך טקס סיום מרגש במיוחד בהובלת מלי אלעד ותלמידי כיתות ז'. במהלך המפגש המסכם התלמידים השתתפו בפעילות חווייתית ושיתפו בחוויותיהם, אשר חוו במהלך השנה. המבוגרים ציינו, כי התכנית סייעה להם רבות, בעיקר במישור הרגשי. הם נחשפו לעולמם הצעיר של נערים והרגישו חום, פתיחות, אכפתיות ושיתוף פעולה הדדי.
בטקס נכחו ראש העיר אלי ברדה, יועץ ראש העיר לענייני אזרחים ותיקים ומנהל האגף לשירותים חברתיים מר מומי בן סימון, מנהל חטיבת הביניים-  יובל סביון והצוות החינוכי, מנהלת המדור לאזרחים ותיקים ברכה בן סדון, רכזות המועדונים, אזרחים ותיקים ותלמידי ביה"ס.
מלי אלעד, רכזת שכבת ז' ומובילת התוכנית הקשר הרב דורי אמרה: "התכנית מקנה ערכים חשובים לתלמידים- כבוד, נתינה ואהבה מציבים את החינוך הערכי באור הזרקורים, ולזה אין תחליף. הקשר שנוצר בין התלמידים לבין הוותיקים ושורדי השואה הוא קשר חשוב, שאין לו שיעור. דרך הקשר נבנה גשר ללב התלמידים, שמבינים את השתייכותם לעיר מגדל העמק, למורשת שלהם ולסיפורים, שתיעודם מקנה המשכיות לסיפור חייהם המרתק של בני עירנו הוותיקים".
סגן ראש העיר דורון אלחרר והממונה על הרווחה: "לדור האבות והאימהות המייסדים יש כל כך הרבה מה לתרום לילדינו הצעירים, ולילדינו הצעירים יש כל כך הרבה מה לתרום לאזרחינו הוותיקים – זהו קשר חשוב שחובה עלינו להמשיך לטפח אותו".
מומי בן סימון, מנהל האגף לשירותים חברתיים הוסיף: "התוכנית מקנה לתלמיד ולאזרח הוותיק חוויה חינוכית ערכית המאפשרת דיאלוג פתוח המחזק את המודעות המשפחתית והקהילתית של הדור הצעיר כלפי אזרחים ותיקים במדינת ישראל".
ראש העיר אלי ברדה סיכם: "התברכנו בשיתופי פעולה מלאי סיפוק ועשייה חשובה. הנחת יסוד שלנו היא שככל שנעמיק בזהות שלנו, כך תתחזק תחושת השייכות, הלכידות והאחווה שלנו. זהו חיבור אישי משפחתי, אבל הוא משיק גם להיסטוריה של העיר והארץ ולהווי החיים כאן".

קשר רב דורי
בית ספר "אורט רוגוזין"

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here