צילום דוברות כללית

המציאות בשנתיים האחרונות הובילה לכך שפעוטות וילדים רבים נותרו בבית ללא פעילות ובילו שעות רבות מול מסכים. רבים מאותם ילדים חוו פגיעה בהתפתחותם התקינה, וההורים ששהו לצדם במציאות החדשה הבחינו שילדיהם אינם משיגים את אבני הדרך המקובלות לשכבת הגיל שלהם. ההורים, המורות והגננות מודעים היום הרבה יותר למשמעויות של עיכוב התפתחותי ולהשלכותיו על הילדים, ומכאן נוצר גידול משמעותי בפניות למרכזי התפתחות הילד של כללית.
בשל אותו גידול, מערך התפתחות הילד של כללית במחוז צפון מבצע פעולות רבות על מנת להרחיב את השירות, כאשר הקמת המוקד המחוזי להתפתחות הילד הינה צעד משמעותי בהתאמת המענה לביקוש הרב.
"המוקד להתפתחות הילד כולל אנשי מקצוע מכלל תחומי התפתחות הילד וצוות אדמיניסטרטיבי שמקבל לידיו את כל מסמכי הבקשות לאבחונים וטיפולים. לאחר ניתוב ראשוני בו מוגדרת הסיבה בגינה הופנה הילד להערכה בתחום התפתחות הילד, כמו גם מידת המורכבות והדחיפות באבחון, ניתנת המלצה למסלול המתאים עבור הילד". מתארת חגית דמרי רכזת התפתחות הילד כללית מחוז צפון.

קשר ישיר עם המכונים והגדלת כוח האדם לצורך מתן מענה מיטבי עבור המטופלים, המוקד נמצא בקשר ישיר עם המכונים והיחידות במחוז, הן בקהילה והן מול נותני השירות הנוספים, זאת תוך ניתוב התורים בהתאם לזמינות ואורך התורים. המוקד הוא הכתובת לפניות ושאלות של צוותי המרפאות הראשוניות וכן פניות של הורים לילדים על הרצף האוטיסטי ולילדים עם אבחנה סומטית. במחוז קיים שרות יזום ומותאם לילדים על הרצף האוטיסטי והוריהם אותו מרכזת עו"ס לילך טל. הם מלווים משלב האבחון ועד גיל 18. התאמת הטיפול, קבלת מידע בגין זכויות במסגרת סל השרותים בקופה ומחוצה לו, ליווי רגשי בעיקר בשלב באבחון שמהווה קושי עבור הורים רבים.
לצד הקמת המוקד, כללית קלטה כוח אדם מקצועי ואדמיניסטרטיבי נוסף בכל היחידות והמכונים בקהילה, תוך הגדלת כמות יחידות התפתחות הילד במחוז צפון גם בנקודות הצפוניות ביותר, לדוגמא, היחידה "מילים וחרוזים" שנמצאת במג'דל שמס.

במחוז צפון עובדים כיום מעל ל-100 מטפלים במקצועות השונים, כלל הצוותים מלווים ומודרכים על ידי מנהלי המכונים והיחידות המהווים שם דבר כל אחד בתחומו: ד"ר דעאס אחמד – נוירולוג ילדים, מנהל המכון בטבריה, ד"ר נירית ברוש כץ – רופאה התפתחותית, מנהלת המכון בעפולה, עדי פרי – מדריך ופסיכולוג התפתחותי, מנהל היחידה בבית שאן ואפרת בן נבט – מרפאה בעיסוק בכירה, לילך טל- עו"ס, רכזת תחום אוטיזם. לצדם עובדים ראשי צוותים מאנשי המקצוע הטובים באזור, וכל צוות המטפלים מבצע השתלמויות מידי שנה תוך התעדכנות בשיטות הטיפול החדשניות אותן הם מיישמים לאחר מכן במהלך האבחונים והטיפולים.
חשיבות האיתור והאבחון המוקדמים
במחוז צפון שש יחידות המספקות שירות בתחום התפתחות הילד, ארבע מתוך היחידות מוגדרות כשרותים המוכרים על ידי משרד הבריאות כאשר המשמעות היא שביחידה עובד צוות רב מקצועי הכולל את כל תחומי הטיפול: רופאים, פיזיותרפיסטים, קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ותזונאים.
מדובר בכוח אדם בכיר ומנוסה, וכל המכונים מאובזרים בציוד הנדרש לטיפולים הכולל את כל הפיתוחים האחרונים בטכנולוגיה הקיימת בתחום. הדיאלוג המקצועי המתקיים בין המטפלים השונים מוביל למענה ספציפי ומותאם אישית לכל ילד, בהתאם לצרכיו העולים באבחון ובמהלך הטיפולים.
צוותי היחידות נמצאים בקשר רציף ויזום עם אחיות טיפות החלב, נציגי מתי"א, פסיכולוגים חינוכיים וגורמי חינוך ורווחה ביישובים השונים. הקשר נשמר גם באמצעות ישיבות צוות משותפות, עדכון גורמי החינוך בצפי ובצורך בפתיחת מסגרות חינוך מיוחד וגני תקשורת ביישובים, הדרכה מקצועית בכל הקשור לזיהוי ואיתור מוקדם של ילדים שנכון להפנותם להתפתחות הילד ולא פחות חשוב – הדרכה מתי אין צורך להפנות.
כללית שמה לעצמה מטרה להוביל ולהצטיין באיתור מוקדם, בשל הדגש הרב על הנושא בכלל התחומים ובפרט בתחום התפתחות הילד, קוצרו משמעותית זמני האבחונים. אחד הדגלים שמחוז צפון בכללית נושא הוא הקשר עם גורמים בקהילה לטובת פעולות מניעה, איתור והבטחת הרצף הטיפולי.
לצד העבודה האינטנסיבית של הצוותים ביחידות הקהילה, במחוז קיים צוות בקרה שמגיע אחת לשנה לכל ספק חיצוני בתחום התפתחות הילד. במפגש זה המחוז מעמיק את ההיכרות עם המטפלים תוך וידוא שהשירות ביחידה ניתן בהתאם לסטנדרט המקצועי הנדרש.
התפתחות הילד און ליין
לאור ריבוי המידע הקיים שלעיתים יכול לבלבל, פותח שרות נוסף מטעם כללית ברמה הארצית והוא שרות התפתחות הילד און ליין. שרות זה מופעל מיד עם הפקת הפנייה ראשונית של רופא ילדים מטפל, לאבחון לאחד משלושת המקצועות של התפתחות הילד: קלינאיות תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה.
הצעה להתייעצות וידאו עם איש מקצוע מהתחום אליו הופנה הילד נשלחת בהודעה להורים, כאשר ההתייעצות כוללת הערכה ראשונית ומתן המלצות מוקדמות.

מאז הוקם, מערך התפתחות הילד במחוז עשה כברת דרך משמעותית, ועל אף השנים הרבות שעברו מאז הוקם בכללית לא מפסיקים לחשוב כיצד ניתן לפתח ולהרחיב את השירות. תוכניות רבות נוספות להרחבת המענים יכנסו בקרוב לתוקף, כבר השבוע אחת התוכנית מומשה כאשר המכון להתפתחות הילד עפולה עבר למשכנו החדש במבנה מפואר ורחב ידיים, בו הוקדשה מחשבה רבה על תכנון מדויק עבור ילדי המכון. השרות בנוף הגליל צפוי להתרחב הן בתשתית והן במענים בפיתוח היחידה, בין היתר במעבר לאגף שהותאם לטיפולי התפתחות הילד במרפאה דרומית בעיר תוך צירוף רופא ומטפלים רגשיים. בנוסף, היחידות בבית שאן ובצפת צפויות לעבור בשנים הקרובות שדרוג של תשתיות היחידות.
בקיץ הקרוב מתוכנן מעבר לשאלונים ממוחשבים שיקלו על ההורים והצוותים החינוכיים בפנייה להתפתחות הילד ובהמשך גם קבלת אבחונים באופן אוטומטי מהתיק הרפואי ישירות לתיק האישי של הילד באפליקציה. תוכנית נוספת שקורמת עור וגידים הנה הידוק הקשרים עם הביטוח הלאומי בכל הקשור למילוי בקשת און ליין לילד נכה שיאובחן בהתפתחות הילד – תהליך שיקצר את משך ההמתנה לקבלת האישור המשמעותי עבור המשפחות.
"אנו עדים וערים לביקוש המתגבר ולפניות הרבות לשרותי התפתחות הילד, שחלו בשנים האחרונות וכדי לתת מענה מיטבי אנו מרכזים מאמצינו בפיתוח והרחבת השרות ככל שניתן. יחד עם הצוותים המסורים והמקצועיים שלנו נפעל להעניק את השרות הטוב ביותר עבור הילדים והוריהם". מסכמת חגית דמרי מנהלת התחום.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here