כפר עוזיר, שיח המסגד מצטלם קרדיט צילום: דוברות מחוז צפון

עשרות מתושבי הצפון מקבלים את חיסוני הקורונה ובקרוב את חיסוני השפעת במרחק הליכה מביתם. לצד מתחמי החיסון הגדולים מחסנות במרץ מרפאות הקהילה בערים הגדולות והמרפאות המקומיות בישובים קהילתיים, כפרים וקיבוצים.

עם החלטת משרד הבריאות  בחודש יולי, לחסן את מנה החיסון השלישית לבני 60 ומעלה, הוטלה משימה חשובה וקריטית על כתפי קופות החולים בכלל ועל כללית מחוז צפון, אשר מעניקה שרותים רפואיים למעל 70% מתושבי הצפון, בפרט. המחוז החל בהתארגנות אקטיבית לחיסון מטופלי הכללית בכל אזור הצפון בשילוב הסברה מסיבית והנגשת מידע רלוונטי ומקצועי למבוטחים.

"כאשר התחלנו את מבצע חיסוני המנה השלישית ידענו כי אנו צריכים להיות זריזים ויצירתיים. לאחר מבצע החיסונים הראשון, הבנו כי ככל שנקרב את מקום מתן החיסון למקום מגוריו של המטופל כך תהיה ההיענות שלו להגיע להתחסן גבוהה יותר. מחוז צפון של כללית מתאפיין במרחבים גדולים ובאוכלוסיה המתגוררת ברובה בישובים קהילתיים, קיבוצים וכפרים והיה לנו ברור כי נעשה את הכל כדי להגיע לכל ישוב, בו יתאפשר מבחינה בטיחותית לחסן ונציע חיסונים לאוכלוסיה. מספר ד"ר מרדכי דיין מנהל מחוז צפון של כללית.

"בזכות הקלה בהנחיות הטיפול בחיסון והעברתו, גובשה תוכנית פריסה רחבה שאפשרה להגיע לכל מקום בו יש לנו תנאים מתאימים לאחסון החיסון עפ"י כללי הבטיחות של משרד הבריאות. בתאום עם הנהגת הישוב, המטופלים בישובים קיבלו הודעה המידעת אותם על תאריכים ושעות בהם יתבצעו חיסונים במרפאה היישובית והם התבצעו לרוב ע"י אחות המרפאה הקבועה ותמיד בליווי והשגחת רופא. בימים אלו אנו מחסנים בחיסון השלישי את אוכלוסיית המרותקים לביתם ע"י אחות ובתאום עמם ועם בני המשפחה. אנו מתכוונים לעשות כך גם עם חיסון השפעת בחודש הקרוב", מספרת ברוריה ריקון מנהלת הסיעוד המחוזית של כללית מחוז צפון.

אחוז המתחסנים במגזר הערבי, המאופיין כנמוך ביחס לכלל האוכלוסייה הווה עבור המחוז אתגר משמעותי בדרך לצליחת יעד המתחסנים. כניסת החיסונים לקיבוצים ולכפרים ושיתוף הפעולה עם המועצות והנהגות הישובים, סייעה למחוז להגיע לכמות מתחסנים יחסית גבוהה בעיקר במגזר הערבי והחרדי. לצד מתחמי החיסון הגדולים מחסנות במרץ מרפאות הקהילה בערים הגדולות והמרפאות המקומיות בכל יישוב קהילתי, כפר וקיבוץ.

חיסונים במרפאת הושעיה
קרדיט צילום: דוברות מחוז צפון

עאדל איכתילאת, מנהל הסיעוד במנהלת נצרת משתף: "מחודש דצמבר 2020, התחלת מבצע החיסונים, אני מגיע לעבודה בכל שישי ושבת ומנהל את מבצעי החיסון ושינוע חיסונים במרפאות הכפרים של המגזר הערבי. אני רואה בעבודה שלי, שליחות מוסרית ומקצועית ומאמין כי שילוב של מערך הסבר ייעודי עם מסרים מותאמים, בפרט כאלו שנלחמו בפייק ניוז, צוות מרפאה שמכיר היטב את מטופליו וקשר הדוק עם הנהגות הישובים תורמים להצלחת המבצעים  ולהיענות רבה של מטופלים להגיע ולקבל את החיסון. אני מגייס כמה שיותר שותפים ומאמין כי מנהיגות חברתית היא זו שתוביל את השינוי". כשנשאל מהיכן הוא שואב כוחות הוא עונה: "תחושת הסיפוק והאושר שלי מגיעים מהעבודה היומיומית במשימה המשמעותית ומהדאגה לטובת הכלל".

לצד החיסונים במרפאות ובישובים, העמדנו לרשות המטופלים מתחמי חיסונים בערים גדולות עפולה, טבריה וקרית שמונה ובמוקדי הלילה, המעניקים חוויית לקוח מהירה, נוחה, בזמינות גבוהה עד שעות הערב המאוחרות וגם בשישי ושבת.

מבצע החיסונים הינו שרות אחד מני רבים שכללית מעמידה לרשות מטופליה קרוב לביתם. במחוז צפון מגוון רחב של שרותי רפואה ראשונית ומקצועית במרחק הליכה מהבית.

בימים אלו אנו במחוז צפון של כללית מסכמים את שנת תשפ"א, שנה בה התמודדנו עם אתגרים רבים ויחד עם זאת שנה מלאת עשייה ורבת הישגים. הוכחנו כי לצד הקושי ישנן הזדמנויות והמשכנו לקדם ולשפר שרותים רפואיים ולהוביל בקיצור אורכי התורים לרפואה יועצת באזור הצפון. אנו פועלים כל העת להתאים באופן יזום את השרות שאנו מעניקים, למטופלים, לקדם ולחדש עשייה במגוון תחומים. בהזדמנות זו אני קורא לכל מי שטרם התחסן להגיע ולעשות זאת כדי שתהיה לכולנו שנה טובה ובריאה. מסכם ד"ר מרדכי דיין מנהל המחוז.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here