אימפוטנציה

אחד מהתופעות הבלתי נעימות בעליל עבור גברים בכל הגילאים קרויה: אימפוטנציה. האימפוטנציה היא אין אונות. כלומר, במילים אחרות, מדובר בכשל זקפתי- כאשר הגבר איננו מצליח להביא את איבר המין שלו לכדי זקפה על ידי גירוי מיני. האימפוטנציה היא תופעה המשפיעה על הדימוי העצמי והביטחון העצמי של הגבר, על היכולת שלו ליהנות מאקט מיני, על היכולת שלו להיות פרטנר פעיל בפעילות מינית ועוד. על אף שלכאורה מדובר בתופעה אשר באה לידי ביטוי בעיקר אצל גברים מעל גיל 50 פלוס, הרי שלא פעם גם גברים בגילאי 20-30 יכולים לסבול מהתופעה. ישנם מספר גורמים אשר בגינם הגבר סובל מאימפוטנציה וחשוב מאוד לדעת שכיום ישנם טיפולים שונים עבור תופעה זו. לכן, אם אתה חושד שאתה סובל מאימפוטנציה, באופן מלא או חלקי, חשוב מאוד שתיגש לאורולוג עבור אבחון מקצועי ובמידה ויש צורך, גם במתן טיפול שיסייע לך.

אז מה זה בעצם אימפוטנציה

סקסולוגים רבים אינם אוהבים את המילה אימפוטנציה, אולם, מדובר במילה המגדירה הפרעה אשר לא מעט גברים סובלים ממנה: כשל זקפתי. מדובר במצב שבו הגבר איננו מצליח להגיע לזקפה באופן מלא או חלקי על ידי גירוי מיני. לעיתים מדובר באי יכולת להגיע לזקפה כלל ולעיתים מדובר בהגעה לזקפה חלקית או זקפה לטווח זמן קצר, אשר איננה מאפשרת לגבר לנהל מערכת יחסית מינית בצורה תקינה. לעיתים מדובר בכשל זקפתי אשר מופיע באופן תמידי ולעיתים מדובר בכשל זקפתי אשר מופיע פעם בכמה ימים. בכל מקרה, אם ישנו חשש קל שאדם סובל מכשל זקפתי, הרי שהוא חייב לבחון את זה בצורה מקצועית יותר, על ידי רופא הקרוי: אורולוג, המומחה בתחום זה. ישנן סיבות שונות לאימפוטנציה, כאשר הסיבות די משתנות בהתאם לגיל האדם. כך לדוגמא, על אף שיותר מ50 אחוז של מקרי האימפוטנציה מתחוללים אצל גברים מעל גיל 50, הרי שניתן למצוא גם גברים צעירים בגילאי ה20-30 אשר סובלים מאימפוטנציה.

הסיבות לאימפוטנציה בגילאי 20 פלוס

כאמור, לא פעם גם גברים צעירים יכולים לסבול מאימפוטנציה. הסיבות לכך, שונות לרוב מהסיבות שבגינן סובלת אוכלוסיית הגברים המבוגרת יותר מתופעה זו. כך למשל, הסיבות שבגינן יכול גבר צעיר לסבול מאימפוטנציה הן

  1. שימוש בסמים – לא פעם בני נוער או גברים צעירים אשר משתמשים בסמים באופן קבוע, מוצאים את עצמם סובלים מהעדר זקפה או מזקפה לקויה במהלך יחסי מין. מכיוון שמדובר בגברים צעירים, מדובר ללא ספק במקרים אשר מותירים חותם משמעותי בדימוי העצמי של הגבר הצעיר וגורמים לו שלא להיות בטוח בגבריות שלו. לכן, חשוב מאוד לדעת שלא פעם בכדי לטפל באימפוטנציה אשר נגמרת לגבר צעיר, כל שיש לעשות זה פשוט מאוד להפסיק ליטול סמים באופן קבוע ולאפשר לגוף להתנקות
  2. חרדת ביצוע – גברים צעירים, אשר לא מנוסים מינית, ודאי יחששו מאוד מהפעמים הראשונות שבהם הם יהיו פעילים מינית. הלחץ הפסיכולוגי שהכול יתנהל כשורה, לא פעם פוגע ביכולת של הגבר במהלך האקט להגיע לזקפה מלאה ולבצע את הנדרש ממנו במהלך קיום יחסי מין. כמובן שעבור תסמין זה, אין צורך בטיפול תרופתי, אלא בעיקר בטיפול בחרדה של הצעיר.
  3. רכיבה על אופניים – כיום, מאוד פופולארי לרכוב על אופניים חשמליות. רבים מהגברים מוצאים את עצמם רוכבים באופן תדיר ויומיומי על אופניים. חשוב מאוד לדעת שלא פעם הסיבה להעדר זקפה ביחסי מין או לזקפה לקויה, הוא העובדה שהגבר רוכב על אופניים באופן תדיר ובמשך זמן רב. מושב האופניים פוגע לא פעם בעצבים שבמרכז האגן והדבר גורם להעדר זקפה ולכן, חשוב מאוד לטפל בנושא ולהפסיק לרכוב הרבה על אופניים, במידה והדבר פוגע בגבר הרוכב.

סיבות לאימפוטנציה בגיל מבוגר

הסיבות לאימפוטנציה בגיל מבוגר יהיו אחרות. ראשית כל, יש לדעת שכ50 אחוז מהגברים בגיל 50 פלוס, יסבלו מאימפוטנציה באופן כזה או אחר ולכן, גבר אשר סובל מאימפוטנציה, חייב לדעת שישנו טיפול כיום ולכן, חשוב להגיע לאבחון, על מנת לקבל טיפול ראוי. אימפוטנציה בגיל מבוגר נגרמת בעיקר ממחלות שונות אשר בגינן האדם נוטל תרופות קבועות שונות שמשפיעות על התפקוד המיני שלו כגון: לחץ דם גבוה, סכרת ועוד. כמו כן, אדם אשר עבר מחלה עצבית כלשהי או תאונה אשר פגעה בעצבים שלו באופן כזה או אחר במהלך חייו, גם הוא אדם אשר יכול לסבול מאימפוטנציה. לעיתים אימפוטנציה יכולה להיגרם מכשל בזרימת הדם אל מערכת המין של האדם ולכן כל אדם אשר סובל מאימפוטנציה, חייב לגשת לאבחון מסודר אצל אורולוג, בכדי לקבל חוות דעת איכותית ואמינה ואבחון מסודר. אבחון מעין זה יסייע לרופא להעניק לו טיפול הולם למצבו.

כיצד מאבחנים אימפוטנציה

אבחנה של אימפוטנציה מתבצעת בכמה דרכים: ראשית כל הרופא המומחה בתחום יבדוק את האדם בבדיקות דם כלליות, על מנת לאבחן בעיות שונות שיכולות להסב אין אונות לאדם. מעבר לכך, הרופא יבדוק את מערכת המין של האדם וכן, ישלב בדיקת אולטרסאונד שבמהלכה הוא יבחן את זרימת הדם של הגבר אל מערכת המין שלו. כמו כן, הגבר יעבור בדיקה שבמהלכה הוא ייבדק במהלך הלילה. גבר אמור לחוות בלילה גם ללא גירוי מספר זקפות ולכן, אדם הסובל מאימפוטנציה, הוא אדם אשר בלילה לא יהיו לו זקפות כלל או שיהיו לו כמות קטנה יותר מהכמות הקיימת אצל גבר רגיל.

טיפול לאימפוטנציה

כיום ישנם מספר סוגי טיפולים לאימפוטנציה. ראשית כל, ניתן לטפל באימפוטנציה כיום על ידי תרופות ייעודיות כגון: ויאגרה, קמגרה או סיאליס. מדובר בתרופות ייעודיות אשר מנגנון הפעולה שלהן יוצר זרימת דם מוגברת אל המערכת המינית של האדם ומאפשר לו להגיע לזקפה מלאה בגירוי מיני. התרופות הקיימות כיום בשוק די דומות מבחינת מנגנון הפעולה שלהן, אך ישנן תרופות יעילות יותר אל מול תרופות אחרות, הן מבחינת פרק הזמן אשר בו האדם יכול להגיע לזקפה בעת שימוש בהן, בעת עוררות מינית, הן מבחינת זמן ההשפעה של התרופה על האדם והן מבחינות אחרות ועל כן, ראוי שכל אדם יבחר עבורו את התרופה הנכונה לו, בהתאם לכל הפרמטרים שיש לתת עליהם את הדעת ובהמלצת הרופא שלו כמובן. אם התרופות הללו לא עוזרות לאדם לטפל באימפוטנציה שלו ולהגיע לזקפה, הרי שכיום קיימות זריקות. זריקה זו קרויה: זריקות תוך מחילתית מדובר בהזרקה עצמית של הגבר, של חומר מרחיב דם, לישירות לכלי הדם שלו המצויים במערכת המינית. מדובר בדרך יעילה מאוד עבור טיפול באין אונות. אם גם הזריקות לא מסייעות לאדם הסובל מאימפוטנציה, הרי שברירת המחדל היא השתלת תותב באיבר המין, שמסייע במהלל אקט מיני להגדיל את האיבר ולגרום למעין זקפה, שתסייע לאדם להיות פעיל ביחסי מין, באופן המצופה ממנו. מדובר בפתרון אשר מרבית הרופאים מעדיפים להימנע ממנו ורואים בו אופציה אחרונה לטיפול באימפוטנציה.

כל אדם הסובל מאימפוטנציה חייב לפנות לרופא המומחה בתחום, לצורך מתן מענה מהיר ויעיל לבעיה שלו, לאחר אבחון יסודי ומשמעותי. מענה מהיר ויעיל יסייע לגבר הסובל מאימפוטנציה ליהנות מיחסי מין תקינים, מדימוי עצמי תקין ועוד.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here