קרדיט צילום: יצחק אלגיא

היום (5.9) הושק בכרמיאל מרכז הידע והחדשנות המתקדם ביותר לתעשייה הישראלית, אשר מתפרס על כ- 500 מ"ר ובהקמתו הושקעו מיליוני ש"ח.
המרכז מציג מגוון טכנולוגיות מתקדמות לעולם התכן וההנדסה, הייצור, שרשרת האספקה וניהול ובהן הדפסה וסריקה תלת ממדית, תאום דיגיטלי, תכן גנרטיבי, ראיית מכונה, אחזקה חזויה, עגלה אוטונומית, קובוטים, רובוטים, מחסן אוטונומי, RFID, מערכות MES מתקדמות ועוד ועוד.
בנוסף הוא מציג פתרונות חדשניים עתידיים של סטארטאפים והוא ישמש כאתר עלייה לרגל למפעלי תעשייה, לאנשי חינוך ואקדמיה, סטודנטים, יזמים, נוער שוחר וגם לציבור הרחב.
המרכז הינו מבית המכון לייצור מתקדם מיסודו של מינהל תעשיות במשרד הכלכלה והתעשייה. החברה הזכיינית המפעילה את המכון מורכבת מקבוצת הייעוץ Tefen יחד עם חברת ESI והמכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל .

אירוע ההשקה החגיגי בהנחייתה של מנכ"לית המכון, מירב גרוסמן, התקיים היום במעמד אמנון מרחב מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, עוז כץ מנהל מינהל תעשיות, ד"ר רון תומר נשיא התאחדות התעשיינים, משה קונינסקי ראש עיריית כרמיאל, מלי ביצור פרנס מנכ"לית Tefen ויו"ר המכון, פרופ' אריה מהרשק נשיא המכללה להנדסה בראודה, אחיאב גולן מנכ"ל המכללה ודירקטור המכון ואורחים ובכירים נוספים מהתעשייה.

המכון לייצור מתקדם, החל לפעול בשנת 2020 במטרה לקדם תעשייה ישראלית יצרנית יעילה, תחרותית וחדשנית באמצעות תהליך ליווי מקצועי שמשלב הטמעת טכנולוגיות ייצור מתקדם במפעלי התעשייהעד היום העניק המכון שירותים לכ-330 מפעלים באמצעות כלים שונים בהם מיפוי פערים קיימים, הכנת מפות דרכים ויישומן, ליווי וייעוץ מותאמים לכל מפעל וחברה על מאפייניה, על מנת לשפר ולהגדיל את הפריון בתעשייה היצרנית בדגש על הטמעת דיגיטציה וטכנולוגיות ייצור מבוססות תעשייה 4.0.
המפעלים שקיבלו את סיוע המכון לייצור מתקדם הציגו ביצועים טובים משמעותית בהשוואה לממוצע בתעשייה. כך, בשנים 2019-2021 התוצר התעשייתי עלה בשיעור של 6.2% בקרב מדגם מייצג בעוד שבקרב מפעלים שקיבלו סיוע מהמכון התוצר גדל ב 19.3% בממוצע באותה התקופה, פער המבטא צמיחה עודפת של 13.3% ביחס לכלל התעשייה.

ממשרד הכלכלה והתעשייה נמסר כי לאחר שהמכון לייצור מתקדם הוכיח את עצמו בארבע השנים האחרונות והציג עליה בתוצר, בצמיחה ובפיריון במאות אחוזים – הגיע הזמן להשיק גם את מרכז הידע והחדשנות שמטרתו לסייע בצמצום פערי הידע הקיימים בתעשייה, והוא מתמקד בהכשרות למנהלים. בתוך כך יפעל גם מרכז ההדגמה המיועד להאיץ את תהליכי ההטמעה אמצעות תצוגה חיה ונגישה של טכנולוגיות תעשיה חדשניות ומתקדמות שנמצאות בחזית הטכנולוגיה העולמית ומתעדכנות באופן דינמי ובהן פתרונות רובוטיקה וקובוטיקה, מערכות אינטרנט של הדברים IIoT, מדפסות תלת ממד ומיצג פתרונות של מערכות ניהול ומידע מתקדמות. לפתרונות הללו יש ערך משמעותי לאקו-סיסטם תעשייה 4.0 שמתפתח בשנים האחרונות באזור התעשייה של כרמיאל.
בנוסף, המרכז צפוי לתת רוח גבית לתעשיית ייצור מתקדמת בצפון הארץ, כחלק מחזון שר הכלכלה והתעשייה לחיזוק הפריפריה ויסודו של קלאסטר תעשיה חדשנית באזור זה.

במרכז יתקיימו סיורים מודרכים, אירועים מקצועיים, כנסים, מפגשים והשתלמויות רלוונטיות שנועדו להפוך אותו למוקד של עליה לרגל לכל מי שמתעניין בתחום על מנת לשקול שילוב פתרונות ויכולות ייצור מתקדם (Advanced Manufacturing) בתהליכי הייצור והתפעול לרבות סטודנטים להנדסה, מומחים ומבקרים זרים וכו'.

קרדיט צילום: יצחק אלגיא

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here