חסיד אומות עולם | קרדיט: דוברות עיריית מגדל העמק

במסגרת מבצע של משרד ראש הממשלה ו"יד ושם" נערך טקס הוקרה מרגש לחסיד אומות עולם ויקטור מלניק. כיום חיים בישראל רק שני חסידי אומות עולם, אחד מהם במגדל העמק

את התואר חסיד אומות עולם מקבל אדם לא יהודי אשר הציל יהודים. עד היום הוכרו כ-28,000 אלף חסידי אומות עולם מכל רחבי אירופה. מעשיהם ואומץ רוחם ראויים לכל שבח.
חסידי אומות העולם, ידעו להיות אנשים בעולם שבו בני האדם איבדו את צלמם. הם הציבו מול הנפש בשיא שפלותה, מול הרוע האנושי שבא לידי ביטוי בצורה הברורה והמזוככת ביותר במעשי הזוועה של הנאצים, מול ים השנאה והאימה, את האנושיות בצורתה העליונה ביותר, את היכולת להושיט יד לאדם אחר תוך כדי סיכון חייך וחיי יקיריך.
ויקטור מלניק הוא אחד מתוך שני חסידי אומות עולם שנותרו בחיים וגרים בישראל. ויקטור בן 92, חי במגדל העמק והשתלב בחייה הקהילתיים והחברתיים של העיר. במהלך המלחמה סייעה משפחת מלניק למשפחת ברונשטיין ולמשפחות יהודיות נוספות ובכך הצילו את חייהם של עשרים ושניים יהודים ששרדו את מלחמת העולם השנייה.
לינה ברונשטיין, ביתם של הניצולים, עוסקת במלאכת הצלת חיים מתוקף תפקידה כרופאה בכירה בבית חולים "ברזילי" ולמעשה ממשיכה את שרשרת ההצלה שהחלה עוד כשויקטור היה נער ונמשכת עד היום.
השבוע קיימו במגדל העמק טקס מרגש בנוכחותו של ויקטור מלניק, ראש העיר, סגניו והנהלת העיר, מכובדים מ"יד ושם" ונציגים ממשרד ראש הממשלה האחראים על מיזם "חסד אחרון" להנצחת והוקרת חסידי אומות עולם. בטקס הוצב סלע הנושא את שמו, עדות לגבורה שלו ושל משפחתו. הסלע הוצב בגן הווטרנים, סמוך לאנדרטה שהוקמה לזכר כל אותם גיבורים יהודים שלחמו במלחמת העולם השנייה ולכבוד הווטרנים שהגיעו למגדל העמק. על הסלע נחרט שמו ותמצית מעשיו של ויקטור מלניק תושב העיר שהוא ומשפחתו הוכרו כחסידי אומות העולם. הטקס התקיים בהובלת האגף לשירותים חברתיים באמצעות ברכה בן סדון, מנהלת המדור לאזרחים ותיקים ובשיתוף אגף הקליטה.
אלי בקסיס סגן ראש העיר הממונה על הרווחה אמר: "מגדל העמק פורעת מקצת החוב הענק של כל  העם היהודי לחסידי אומות העולם. הבחירה אותה עשו חסידי אומות העולם תוך סיכון חייהם וחיי יקיריהם, עומדת בניגוד לכל הגיון אנושי".
סרגיי אוקלנדר מ"מ וסגן ראש העיר סיכם: "אני מכיר את ויקטור באופן אישי כ-20 שנה, מדובר באדם ערכי. כאשר נודע לי על הכרתו של ויקטור בתור חסיד אומות עולם התרגשתי והכרתי לו את ערכתי. זוהי זכות גדולה שויקטור תושב מגדל העמק. מאחל לו בריאות איתנה ואריכות ימים".

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here