קרדיט freepik.com
מה זה מחזור משכנתא, כמה זה יעלה לכם, איזה מעלות יש לשלם במקרה של ביצוע ההליך והאם כדאי לעשות את זה? כל התשובות בכתבה הבאה.

מה זה מחזור משכנתא

מחזור משכנתא זו בעצם פעולה הנעשית לצורך שינוי תנאי המשכנתא. מה שנעשה בפועל זה לבטל את המשכנתא הקיימת וניקח משכנתא חדשה בתנאים אחרים. כדי לעשות מחזור של משכנתא כדאי להיוועץ ביועץ משכנתאות שילווה אתכם בתהליך לקבלת ההחלטה הנכונה ביותר. כמובן שבשביל לבצע את הפעולה עליכם להיות בעלי הנכס ולהחזיק במשכנתא קיימת. את מחזור המשכנתא שלכם תוכלו לעשות בהתאם לשינוי פיננסי שקרה בחייכם או במקרה שיש תנועה משמעותית בשוק שהשפיעה עליכם או על תנאי המשכנתא שלקחתם. ישנם מקרים בהם משכנתא תלויה מאוד בתהליכים ותנודות בשוק ובמקרים קיצוניים של שיבושים בשוק תנאי המשכנתא יכולים להשתנות מאוד לרעה עבור הלווים.

מחיר מחזור משכנתא

מחזור משכנתא ניתן לעשות בכל בנק, אין חובה לעשות זאת באותו הבנק בו לקחנו את ההלוואה הנוכחית. בביצוע התהליך ישנן עמלות והוצאות נלוות לתהליך שכדאי להכיר לפני שניגשים לכך:

  • עלות פתיחת תיק מהווה 0.25% מסך ההלוואה.
  • ביצוע רישום בטאבו עולה 250 ₪.
  • מחירו של שמאי יכול לנוע בין 800 ל-3,000 ₪. תלוי מאוד אם השמאי הוא מטעם הבנק או שהוא שמאי פרטי שמן הסתם גובה יותר.
  • הבנק גובה עמלה של 60 ש"ל לתפעול התהליך.
  • ישנה עמלה נוספת, עמלת היוון שהיא עשויה להיות הנתח המשמעותי ביותר בעלות של תהליך המחזור למשכנתא.

אודות ההלוואה הזו כדאי להיוועץ עם יועץ מקצועי בתחום מכיוון שישנם מקרים בהם אין צורך לשלם עמלה זו בכלל ויש מקרים שבהם הסכום שלה עלול להיות גבוה מאוד.

עמלת פירעון מוקדם

אם תבחרו לבצע מחזור משכנתא בבנק אחר מזה שבו לקחתם את המשכנתא הנוכחית יהיה עליכם להחזיר, דרך הבנק המלווה החדש את שארית הסכום לבנק הנוכחי. במקרה הזה אתם בעצם סוגרים את ההלוואה וצעד כזה מלווה בקנסות שנקראים בשפה מקצועית ויפה יותר – עמלת פירעון מוקדם. אם תבצעו את הפירעון לא הודעה מוקדמת יהיה עליכם לשלם 0.01% מסכום המשכנתא כדי לפצות על כך את הבנק. בנוסף לכך יש עמלת תפעול סגירת הלוואה בסכום זניח של כמה עשרות שקלים בסה"כ. עם זאת תצטרכו לשלם גם עמלת היוון שהיא בעצם נקבעת על ידי הרגולטור והחישוב שלה נעשה לפי הפער בין הריבית שלפיה נלקחה ההלוואה, לבין הריבית הממוצעת במשק. כמו כן, אם לקחתם משכנתא צמוד מדד יהיה עליכם גם לשלם עמלת מדד ממוצע ואם העמלה נלקחה צמוד למדד מטבעה חוץ יהיה עליכם גם לשלם עמלת הפרשי שער. כדי להימנע מחיובים מנופחים ולהפסיד אלפי שקלים בתהליך פנו אל יועץ משכנתאות שילווה אתכם בהצלחה.

האם כדאי למחזר משכנתא?

בשביל מחזור משכנתא יכולות להיות 2 סיבות מרכזיות שיהפכו את ההליך למשתלם מאוד.

  1. רצון להחזיר את המשכנתא לפני המועד שנקבע – אם מצבכם הכלכלי השתפר וברצונכם להחזיר את המשכנתא מהר יותר דרך תשלום חודשי גבוה יותר כדאי לבצע תהליך מחזור.
  2. הורדת הריביות במשק – אם לקחתם את המשכנתא כשהריביות במשק היו גבוהות וכעת חלה ירידה משמעותי בריביות, יהיה כדאי לכם לקחת משכנתא חדשה.

אם ברצונכם התייעץ בכל נושא בתחום המשכנתאות, כולל בנושא משכנתא הפוכה, אנו מזמינים אתכם להתייעץ עם משכנתא משתלמת.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here