עקיפה מימין
מקור Pixabay

עקיפה מימין איננה מהווה עבירת תעבורה חמורה מאוד בתחום משפט התעבורה. העונש בגין עקיפה מימין הוא קל יחסית וגובל בקנס של 250 שקלים ורישום 4 נקודות תעבורה לחובת הנהג. יחד עם זאת, לא פעם מדובר על עבירת תעבורה שעלולה לגרום לא מעט נזק שכן, לא פעם היא עלולה לגרום לתאונות דרכים לרבות תאונות דרכים קטלניות. במצב שכזה, הנהג עלול להיות חשוף לכתבי אישום חמורים שעלולים להוביל אותו בסופו של דבר גם לעונש מאסר משמעותי.

עקיפה מימין – מה צריך לדעת?

בהתאם לתקנה 47 א לתקנות התעבורה, נקבע כי אין לעקוף רכב אחר אלא מצדו השמאלי בין אם הרכב העוקף נוסע באותו נתיב של הרכב הנעקף ובין אם איננו נוסע באותו הנתיב שלו. הרציונאל העומד מאחורי התקנה הוא מניעת תאונה בגין עקיפה זאת שכן, הרכב הנעקף עלול שלא להבחין ברכב העוקף ובשל כך להתנגד בו. לאיסור לעקוף מימין ישנם חריגים שהם:

אם הרכב אשר מבקשים לעקוף נוהג בנתיב לפנייה שמאלה בלבד או אותת על כוונתו לפנות שמאלה.

בעת פנייה שמאלה לכביש חד סטרי או לכביש שיש בו שני נתיבים או יותר בכל כיוון נסיעה ועד שנוהג הרכב האחר השלים את הפנייה שלו לנתיב השמאלי

ניתן לעקוף מימין רכב אשר נוסע בנתיב תחבורה ציבורית.

מהו העונש הצפוי בגין עקיפה מימין?

כל נהג העובר עבירת תעבורה ייענש על כך, כאשר הענישה נקבעת בהתאם לחומרת העבירה. ישנן עבירות תעבורה שבגינן מקבלים קנס כספי בלבד, ישנן עבירות תעבורה שבגינן מקבלים אף נקודות חובה מלבד הקנס הכספי, ישנן עבירות תעבורה חמורות שבגינן ניתן לקבל שלילת רישיון לפרק זמן כלשהו או לצמיתות וישנן גם עבירות תעבורה שבגינן ניתן לקבל עונש מאסר בפועל.

העונש על עקיפה מימין הוא קנס של 250 ₪ ו4 נקודות תעבורה לחובת הנהג שירשמו במשרד הרישוי. כאמור,, לא מדובר בענישה חמורה מאוד ולכן, לא פעם היא איננה מרתיעה מספיק נהגים שבוחרים לעקוף מימין בכל זאת. ניתן למצוא כיום לא מעט נהגים המקבלים דוח בגין עקיפה מימיןן. אולם, חשוב מאוד לזכור שעבירת תעבורה זאת עלולה להוביל לשורה של עבירות תעבורה נוספות וחמורות הרבה יותר ועל כן, רצוי להפעיל את שיקול הדעת ולא לבצע את עבירת התעבורה המדוברת, גם אם העונש הצפוי בגינה איננה מספיק חמור ומרתיע.

מהירות מופרזת ותאונת דרכים

נהג אשר מנסה לעקוף רכב מצד ימין, מבין כי הוא מבצע עבירת תעבורה מסוכנת. לא פעם אותו נהג יעבור את המהירות המותרת בכדי לבצע את העקיפה בצורה מהירה. יחד ען זאת, חשוב מאוד לדעת כי לעיתים הנהיגה במהירות מופרזת בכדי לעקוף מימין במהירות עלולה להיות מתועדת במצלמת מהירות וכך בעצם הנהג יעמוד בפני קנס כספי משמעותי יותר ונקודות תעבורה משמעותיות יותר. לא פעם הנהג גם יעמוד לדין. כמו כן, לא פעם עקיפה מימין עלולה להוביל לתאונת דרכים עם נפגעים והנהג יכול לעמוד לדין בגין גרימת מוות ברשלנות במידה ומדובר בתאונת דרכים קטלנית, המתה בקלות דעת ועוד, אשר ללא ספק גוררים אחריהן עונש מאסר.

לפנות לעורך דין תעבורה מקצועי

אם נתפסת עוקף מצד ימין, יתכן מאוד שכדאי שתפנה לעורך דין העוסק בתחום דיני תעבורה. עורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה, יבחן את המצב ולא פעם אף יסייע לך לבטל את הדוח ואת הנקודות הנלוות לו. חשוב מאוד לדעת שנהג אשר צבר 12 נקודות ומעלה, ישלח לקורס נהיגה מונעת ומשרד הרישוי יתלה את רישיון הנהיגה שלו עד לקבלת אישור לקורס זה. צבירת נקודות משמעותית יותר תחייב את הנהג בקורס נוסף ואם הנהג הגיע ל36 נקודות זכות, רישיון הנהיגה שלו יישלל ל3 חודשים ולכן, אם יש לך כבר נקודות חובה ונתפסת מבצע עקיפה מימין, חשוב מאוד שתבחר עורך דין תעבורה מקצועי מאוד, אשר יבטל לכם את הנקודות שיכולות להוות את ההבדל שבין שלילת הרישיון שלך או ביצוע קורס נהיגה מונעת לבין לא לקבל עונש או כל אמצעי תיקון אחר שתידרש לעבור.

מאמר זה נכתב על ידי ניר שלום, לעורך דין ניר שלום יש ניסיון של למעלה מעשור בתביעות תעבורה, דיני תעבורה ובנוסף תעודת חוקר תאונות דרכים מה שמביא להכרעות רבות אל מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

מעוניינים לשמוע עוד? צרו קשר עוד היום 077-9976882

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here