צילום דוברות בית החולים

בחדרי הניתוח שבמרכז הרפואי "העמק" מקבוצת כללית הותקן רובוט ניתוחי דה וינצ'י מדגם Xi המתקדם ביותר מסוגו, ובשבוע האחרון נותחו בהצלחה שני מטופלים באמצעות מערכת מתקדמת זו.

לדברי ד"ר אלדר ברקוביץ, ממלא מקום מנהל המרכז הרפואי 'העמק', "הרובוט הניתוחי הוא בשורה גדולה מאד לצפון ואנו נרגשים מכך ששיא החדשנות הרפואית הגיעה אלינו ל'מרכז הרפואי העמק'. מדובר במערכת רובוטית משוכללת ביותר, הנשלטת על ידי קונסולה ייעודית, ומאפשרת לרופאים המנתחים שלנו לבצע פעולות ניתוחיות שדורשות דיוק רב יותר באמצעות ארבע זרועות שמוחדרות לגוף המנותח דרך חתכים קטנים. שלוש זרועות הן בעצם ה'ידיים' של המנתח וזרוע נוספת היא המצלמה המשוכללת המאפשרת ראייה תלת ממדית וכן אפשרות לראות ולנתח בשדה ניתוחי שבעבר לא ניתן היה לראותו בעיני אדם".

ד"ר גיל הירשהורן, סגן מנהל המרכז הרפואי "העמק" והאחראי על חדרי הניתוח: "שני הניתוחים הראשונים בוצעו בהצלחה רבה על ידי 2 צוותים שונים. הצוות הראשון שביצע ניתוח אורולוגי לכריתה חלקית של כליה בשל גידול, כלל את מנהל המחלקה האורולוגית, ד"ר מיקי כהן, וד"ר ארנון לביא, שמרכז את תחום האורולוגיה האונקולוגית, בשיתוף עם ד"ר נאדו מבית חולים בילינסון. הניתוח השני, לכריתת רחם בשל הימצאות גידול, בוצע על ידי ד"ר יפעת כדן וד"ר מרב ברוורמן מהיחידה הגניקולוגית במערך נשים ויולדות. הניתוחים נעשו בהובלת מנהלת חדר הניתוח ובשיתוף צוות רב תחומי, שכלל בין היתר רופאים ממחלקת ההרדמה ואחיות חדר הניתוח, יחידות ההתאוששות ומניעת זיהומים ואספקה סטרילית, כמו גם אנשי הנדסה, בינוי, לוגיסטיקה ואחזקה, והם בוצעו בצורה חלקה ומהירה. המטופלים שוחררו לביתם במצב כללי מצוין כעבור פרק זמן קצר".

לדברי מנהל מערך הנשים והיולדות פרופ' עפר ארז: "מדובר בבשורה לרפואת הנשים בצפון. היחידה הגניקולוגית שלנו בהנהגת ד"ר יהודה בן דוד, ד"ר יפעת כדן וד"ר מירב ברוורמן החלה לבצע ניתוחים רובוטיים מתקדמים, המיועדים בעיקר למצבים של גידולים ברחם וצניחות מורכבות של הרחם".

ד"ר מיקי כהן, מנהל המחלקה לאורולוגיה במרכז הרפואי "העמק", הוסיף : "עידן חדש של ניתוחים אורולוגיים רובוטיים החל במרכז הרפואי העמק. הרובוט מסייע לנו ביצוע נוח ומדויק יותר של ניתוחים מורכבים בתחומי סרטן הערמונית והכליות כמו גם ניתוחים לתיקון היצרויות, פגמים מולדים ועוד. זו בשורה חשובה מאין כמוה ונפלאה ואנו גאים להציע את השירות הרפואי המתקדם לתושבי צפון המדינה".

בשבועות הקרובים מתוכננת הרחבת הפעילות הניתוחית בעזרת הרובוט לתחומים נוספים בכירורגיה כללית, ניתוחי חזה, ניתוחי אף אוזן וגרון וניתוחי ילדים.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here