כתיבת תוכן מקצועית
קרדיט PIXABAY

הרשת החברתית שברא מארק צוקרברג היא זירה תוססת שמאפשרת העברה יעילה של ידע ודעות – ולמרבה הצער גם של לשון הרע בפייסבוק  בכל מקרה שבו נפגעתם עקב לשון הרע בפייסבוק  וגם אם מאשימים אתכם בהוצאת דיבה ברשת זו, כדאי לפנות מיד לעורך דין שכבר צבר ניסיון בתחום זה. עורך דין חגי אורגד מטפל במקרים של לשון הרע ברשתות חברתיות ובאינטרנט באופן כללי וכן לשון הרע בפייסבוק על סמך בקיאות מעמיקה.

דגשים חשובים לגבי לשון הרע בפייסבוק

* פגיעה – המבחן הראשון שקובע האם פרסום בפייסבוק מהווה לשון הרע הוא מבחן האדם הסביר: כלומר, האם בעניין לשון הרע בפייסבוק לא מדובר בפגיעה סובייקטיבית מצדכם, אלא במצב שבו כל אדם סביר היה נפגע מהפרסום. מבחן שני, משמעותי לא פחות, הוא המשמעות הציבורית – אם התוכן נוגע לעניין ציבורי, ייתכן שלא מדובר בלשון הרע אלא בפרסום שזוכה להגנת חופש הביטוי.

* שיתופים – אם בתחילת הדרך רק מי שהעלה בעצמו תוכן דיבתי לפייסבוק היה חשוף לתביעה, כיום נוטים בתי המשפט להחמיר גם עם מי ששיתפו פוסטים שמהווים לשון הרע, וחשוב להיות מודעים לכך כאשר עסקינן בעניין לשון הרע בפייסבוק לעומת זאת לייק אינו עילה לתביעה בדרך כלל, מפני שהוא לרוב לא מגדיל את פוטנציאל החשיפה של התוכן, אך כל מקרה לגופו.

* היקף התפוצה – החשיפה של פוסט פוגעני בפייסבוק כאשר עסקינן בעניין לשון הרע בפייסבוק עשויה להיות שיקול בפסיקת בית המשפט, הן לגבי האמת עצמה והן לגבי גובה הפיצוי.

* צילום מסך – אם מישהו פרסם פוסט בפייסבוק שמהווה מבחינתכם לשון הרע כאשר עסקינן בעניין לשון הרע בפייסבוק הדבר הראשון שחשוב לעשות הוא צילום מסך. יש להקפיד על צילום ברור של כל התוכן, וכן של כמות הלייקים והשיתופים של הפוסט. הצילום או הצילומים אם נדרשים יותר מאחד יהוו הוכחה במקרה שמפרסם הפוסט ימחק אותו (פעולה שבדרך כלל מהווה שיקול רלוונטי מבחינת בית המשפט, אבל יש חשיבות גם לעיתוי ולכן בכל מקרה חובה לצלם מסך).

אמינות, זמינות ונחישות

טיפול במקרה של לשון הרע בפייסבוק מחייב קודם כל זמינות גבוהה, כדי שאפשר יהיה לפעול באופן מידי. איכות הכרחית נוספת היא אמינות, כדי שההמלצה לפעול תינתן רק על בסיס היתכנות אמיתית להצלחה. כמו כן נדרשת נחישות, ועם עורך דין חגי אורגד תוכלו לסמן V על כל האיכויות הנ"ל ולדעת שיש מי שנלחם למען שמכם הטוב כאשר פורסם נגדכם לשון הרע בפייסבוק

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here